W dniach od 16 lipca do 22 lipca 2015 roku dzieci i młodzież z powiatu krotoszyńskiego uczestniczyła w wyjeździe kolonijnym do Czech. Uczestnicy wycieczki przebywali w pensjonacie Čert w miejscowości Kořenov. Młodzież miała możliwość zobaczenia ciekawych zabytków, poznania historii Czech oraz uczestnictwa w wielu interesujących zajęciach

Na trasie przejazdu czekała na nas pierwsza niespodzianka zorganizowana przez polsko- czeską firmę BROKOS. W Lubinie koloniści odwiedzili Park Wrocławski, który uznany jest jako Centrum Edukacji Przyrodniczej. Na terenie 14 ha znajduje się ptaszarnia, mini zoo oraz szlak dinozaurów. Młodzież podziwiała ptaki, które urzekają ciekawym upierzeniem oraz przyglądała się okazom gatunków skrytych i trudnych do obserwacji w naturze. Wyjątkową atrakcją był szlak dinozaurów, gdzie było można zobaczyć kilkanaście figur niesamowitych stworzeń. Wszystkie cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci.

Drugiego dnia odbyła się wycieczka do stolicy Czech- Pragi. Miasto urzekło wszystkich interesującą historią, pięknymi zabytkami oraz wyjątkowym klimatem. Ciekawym miejscem w Pradze jest królewska dzielnica Hradczany. Uczestnicy wyjazdu kolonijnego podziwiali Zamek Królewski. Wszyscy spacerowali po Moście Karola podziwiając piękne widoki. Swoim wyglądem urzekała również Złota Uliczka oraz Ratusz Staromiejski ze słynnym średniowiecznym zegarem astronomicznym Orloj. Po wrażeniach związanych z poznawaniem historii miasta, nadszedł czas na odpoczynek w ogrodach Waldsteina. Końcowym punktem był przejazd praskim metrem. Zmęczona, ale zadowolona młodzież wróciła do pensjonatu, aby po kolacji zregenerować siły rysując prace plastyczne na konkurs.

Organizatorzy zorganizowali dla młodzieży wycieczkę do Bozkowskich Jaskiń Dolomitowych. Uczestnicy spacerowali podziemnymi korytarzami podziwiając zadziwiające nacieki krystaliczne oraz krzemienne gzymsy. Zwiedzanie jaskini zakończyło się w tzw. Sali Jeziora, czyli największego podziemnego jeziora w Czechach z przeźroczystą niebieskozieloną wodą.

Kolejnym punktem wyjazdu kolonijnego była wycieczka do Harrachova. W pierwszej kolejności młodzież spacerowała, podziwiając wodospad Mumlavy. Interesującym okazał się widok skoczni narciarskich z których w okresie zimowych korzystają polscy skoczkowie narciarscy. Największą frajdą dla dzieci był relaks w Aquaparku Interferie w uzdrowiskowej miejscowości Świeradów Zdrój.

W atrakcji znalazł się również wjazd kolejką gondolową na górę widokową Ješted,z której można było podziwiać rozciągającą się panoramę Czech. Po południu znalazł się czas na odpoczynek w Centrum Rozrywki- Babylon oraz relaks podczas przejścia po tamie w Jablonec nad Nisou.

Każdego dnia młodzież miała czas na zabawę. Poprzez uczestnictwo w konkursach plastycznych, turniejach sportowych, zajęciach profilaktycznych, lekcjach języka czeskiego oraz zabawach tanecznych miło i aktywnie mijał kolonijny czas.

Składamy serdeczne podziękowania Lions Club Krotoszyn za sfinansowanie kolonii dla dzieci i młodzieży z powiatu krotoszyńskiego. Dziękujemy Panu Jackowi Zawodnego (LC Krotoszyn) za pomyślną współpracę, życzliwość, wsparcie oraz pomoc w organizacji kolonii. 

Psycholog
Anita Głód